Terapija, meditacija, joga. Užsiemimai.

Šokio galios terapija

 

Kas šokio galia (terapija) yra?

Tai, kai šokis naudojamas kaip savigydos (medicinoje - gydymo) priemonė. Tame yra šokio galia. Pirmas šokį kaip terapiją pradėjo taikyti amerikietis Čeisas Sprai praėjusio amžiaus penktajame dešimtmeyjeį. Sprai naudojo tradicinius šokius kaip terapijos būdą ligoniams. Tačiau didžiausią vaidmenį šokio terapijoj suvaidino garsiosios JAV baleto šokėjos Aisedoros Dunkan improvizacijos. Ji ypač pabrėždavo dvasios ir kūno vienybę: “Jeigu mano kūnas juda, tai todėl, kad jį tam skatina siela”. Kadangi judesiai yra mūsų vidinio pasaulio impulsai, tyrinėdami juos galime pažinti patys save. Ir tikrai judesiai pagal muziką yra pats natūraliausias emocijų raiškos būdas.
Amerikoj ir Europoj šokių terapija yra labai populiari, turi savo metodiką, kuri įeina tiek į medicinos (kardeologijos, psichiatrijos, onkologijos),taip pat ir į pedagogikos mokymo programų sudėtį.Pvz.: Italijos mokyklose per pertraukas šokio terapija pravedama tiek vaikams, tiek pedagogams.

O kas gi yra gydoma?

O gi tai, kas trukdo gyventi. Dauguma žmonių turi susikūrę "apsauginius šarvus" iš sukaustytų raumenų, užspaustų jausmų, neišsakytų minčių. Visa ši "puokštė" sukuria įtampą, įvairius kompleksus,energetinius blokus, charakterio silpnybes, baimes,,, o jų pradžias galima rasti net - kūdikio suvystyme į vystyklus nuo gimimo! kaip kirmėlytę į kokoną susuka, deja rezultatas yra ne lygiavertis, nes iš kirmėlaitės išsirita margaspalvis drugelis - tai organiškas procesas, o kūdikis nuo pat pirmų dienų patiria stresą. Informacija užsifiksuoja ir dabar tie stabdžiai - prote, ir iš to gimsta - tiek problemų!!!, Nors asmenybės prigimtis yra laisva ir ji nori jausti tą laisvę, bet ...negali, arba nemoka. O šokdami jūs išlaisvinate, spontaniškai išreiškiate dažnai net patiems nežinomas emocijas, atpalaiduojate susikaupusią energiją, parodote savo charakterį, būseną, vidinę harmoniją, kiek jūs jos turite. Yra tokia graži senovės rytų alegorija:
“Atėjo žmogus pas išminčių ir sako jam: “O išminčiau, išmokyk mane skirti tiesą nuo melo, grožį nuo bjaurumo. Išmokyk mane gyvenimo džiaugsmo”. Pagalvojo išminčius ir išmokė žmogų... šokti”.
Ir dar toks palyginimas: išsiderinusio ir suderinto instrumento. Įsivaizduokite, kokius garsus skleidžia tarkim keturių stygų nesuderintas smuikas arba pianinas! Tik chaotiškus. Tačiau kai smuiko stygos suderintos (kaip ir pas žmogų: kūnas, jausmai, protas, siela) tuomet išgaunamos nuostabios melodijos. Ir derintojas arba gydytojas čia esate jūs patys. Jūsų tikslas yra suderinti.

Kam gi taikoma šokio terapija?

Šokio galia taikoma tiek vaikams, tiek paaugliams, tiek suaugusiems. Ir ypač vaikams. Kuo anksčiau vaikai atsikrato stresų, tuo lengviau jiems vystytis.

Kuo šokio galia, naudojama kaip terapija, skiriasi nuo populiarių šokių?

Šokių mokyklų, klubų dabar yra daug, įvairių stilių, įvairiam amžiui. Keletą paprastų šokių turbūt mokate ir jūs?

Šokio terapijoj pats šokis yra priemonė, o šokių mokyklose - šokis yra daugiau kaip tikslas. Šokio terapijai nebūtini šokio įgūdžiai ar šokėjo talentas. Čia jūs - aš jums akcentuoju,- improvizuojate kurdami savo šokius, išreiškiat ir laisvinat savo gebėjimus. Per judesį išreikšti save kiekvienas gali sau pačiam priimtinu tempu bei unikaliais judesiais, be griežtų taisyklių ar reikalavimų. Ten mokoma techniškai atkartoti kažkieno jau sukurtus judesius. Šokis yra "atidirbinėjamas".

IMPROVIZACIJA - TAI KŪRYBINIS PROCESAS, KURIO METU KURIAMA NAUJA KOKYBĖ. Kai improvozacijos nėra ( o tik atkartojimas), tuomet lieka tik saviraiška.

Dar vienas šokio terapijos privalumas yra tai, kad čia dėmesio centre yra ne konkurencija ar troškimas būt pirmuoju, kaip tarkim sporte, sportinių ar kt. šokių konkursuose(konkurencija kenkia sveikatai, nes sukeliama įtampa, alinami nervai,nuo to padaugėja įvairių traumų...).
Peržvelkime šokio galios naudą kūnui: ilgas sėdėjimas darbe,prie tv it t.t., nejudrumas, statiškumas (dažnai vienoj ir toj pačioj pozoj ar aklas valgymas) kenkia sveikatai ir trikdo normalias tiek fiziologines, tiek mentalines organizmo funkcijas - sėdint susilenkus mažiau oro patenka į smegenis, blogėja atmintis ir t.t. Tai žino dauguma, ir tokią situaciją pakeisti geriausia... būtent šokant,,, ne sportuojant, ar atliekant aerobikos pratimus, nes...sporte einama į krūvio didinimą ir dar didesnį įtampą. Kai kas naudoja meditacijas, kad eiti į atsipalaidavimą,bet vėlgi ten daug statikos, o šokio terapijoj krūvis ir atsipalaidavimas eina kartu. Daugiau niekur šito nepajausit. Tame ir yra šokio galia. Plius dar judesiais išreiškiamos jūsų emocijos, nuotaikos, net jūsų idėjos ir požiūriai.
Mokslo ištirta, kad tik šokis mankština praktiškai visus kūno sąnarius, raumenis, nes atliekama daug ir įvairių judesių.

 • Kokia gi nauda protui? Protas - rimsta ir laisvėja, nes tik ramus protas gali priimti "protingus" sprendimus ; Šokio galia yra ir tame, kad ji padeda pasąmonėje glūdinčius dalykus perkelti į sąmonės lygį.

 • Jausmai gauna naudą, nes nebėra dirginami dienos įvykių, pagerėja nuotaika. Kūno simbolių kalba Jūs galite išreikšti net gi tai, ką jums sunku išreikšti žodžiais. O tai stiprina pasitikėjimą savimi, kuris didina jūsų asmeninį potencialą. Suteikia dideles galimybes suprasti aplinkinį pasaulį, ne tik save. Šokio terapija leidžia užmegzti ir palaikyti naujus socialinius santykius.
 • Beje, šokio terapija rekomenduojama ir profesionaliems šokėjams, bei sportininkams. Dažna šokėjų bėda yra ne tik susikaupusi įtampa tam tikrose kūno vietose, bet ir asmenybės slėpimasis po išmoktais judesiais, kurie varžo ne tik profesinį, bet ir aplamai tobulėjimą. Sportininkams leidžia išlaisvinti, atpalaiduoti savo kūno judesius ar pagerinti savo kūno bei jo galimybių pojūtį.
 • Atėjęs į šokio galios pamokas žmogus gali tikėtis, kad bus priimtas toks, koks yra. Ir dar čia nereikia spec. ar brangių drabužių, ar būti lieknam, lanksčiam ar užimančiam aukštas pareigas...

  Saviraiška per judesį keičia jūsų suvokimą, nes pakeisdami judesį, jį vis iš naujo įprasminate.

  Tą patį šokį galima sušokti 10 kartų ir kiekvieną kartą jis turės naują judesių atspalvį. O keisti judesį lengviau, nei keisti seną nuostatą, Palaipsniui jūs pastebite, kaip keičiasi net jūsų mitybos įpročiai, kūno linijos, sveikata, požiūris.O svarbiausia tai keičiasi jūsų pačių savęs suvokimas. Atnaujinami ryšiai su kūne vykstančiais procesais,nes atliekami tam tikri pratimai,tokie kaip klausytis širdies ir kt., ryškėja savojo "aš" vaizdas per atliekamus nekasdienių situacijų etiudus, nebelieka išstumtų, ignoruojamų savojo "aš" dalių, suvokiamas psichikos ir kūno ryšys.
  Kadangi yra improvizuojama tai didėja kūrybinė laisvė. O tai veda į harmoniją ir laimės pojūtį. Nes juk visų žmonių tikslas yra jaustis laimingiems, patenkintiems. O pasitenkinimas gali būti laikinas, kur banga keičia bangą, bet gali būti ir beaugantis pasitenkinimas, bekeičiantis savo atspalvius. Taigi žmogus renkasi, kokį pasitenkinimą turėti.

   

   

   

  Kopijuoti straipsnius be autoriaus leidimo griežtai draudžiama.