Terapija, meditacija, joga. Užsiemimai.

Šokis kaip savęs gydymo priemonė

Šokio terapija yra efektyvi savigydos sistema, kuri atskleidžia ir leidžia pažinti, suvokti ir jungti į visumą tas žmogaus asmenybės dalis, kurios yra slopinamos, sąmoningai ar nesąmoningai. Žmogui pakeisti judesį ar draminį elementą daug lengviau, nei atsisakyti senų nuostatų. Bet kai keičiamas judesio elementas, kai didinama saviraiškos amplitudė, tuo pačiu yra laužomos ir senos nuostatos ir kompleksai, tokie kaip baimė, gėda, bei patiriami nauji išgyvenimai. Šokio judesys pranašesnis už žodį, nes jis greičiau “atblokuoja” žmogaus savijautą, nuotaiką, santykius su aplinka. Rezultatai čia priklauso nuo paties žmogaus, o vadovas kaip "vedantis". Kiekvienas grupės narys yra stebimas ir su juo dirbama individualiai net ir tuomet, kai dalyvauja visa grupė.

Šokio kaip terapijos priemonės sąvoka reiškia, kad jūs mokotės ne tradicinių taisyklių ar žingsnelių, kaip įprasta galvoti, o patys reiškiate savo jausmus, supratimą per judesį, muziką...

Šokis - tai išraiška judesiu. Tai emocijų, nuotaikų, jausmų, minčių interpretacija kūnu. Šokio galioje yra apjungti kūną, protą ir sielą į visumą, kad atgaivinti tarp jų harmoniją, kad keisti tai, kas trukdo gyvent. Dažniausiai šokiu reiškiate tai, ko nedrįstate išsakyt žodžiais - giliausius savo jausmus, ar ko nė nežinojote jumyse esant - minčių slėpinius. Tai viena pusė. Antra yra tai, kad per šokį "išeina" tai, kas jums trukdo gyventi - nepilnavertiškumo kompleksai. Šokant smegenyse gaminasi džiaugsmo hormonas - serotoninas, kuris apsaugo nuo depresijos.

Šokyje galima viskas, čia kiekvienas jūsų jausmo, minties, pozicijos judesys ir yra jūsų. Čia šokis - kaip saviterapija - kada žmogus pats sprendžia, ką jis norėtų keisti savo gyvenime. Reikia tik keleto dalykų, kad tai būtų veiksmingas procesas: jus turi skatinti noras tobulėti, veikti iš tikrųjų, nuoširdžiai būnant su savimi, dalijantis su kitais savo atradimais ir laisvai priimant iš kitų jų matymą.

Šokis išlaisvina minties energiją, kuri nuvilnija kūnu ir daro jį kalbos įrankiu. Todėl šokį galima "skaityti", juo galima kalbėti, per jį galima keisti save, charakterį, požiūrį.

Savito matymo ugdymas

Šokio terapijoje labai svarbią vietą užima draminė – poetinė improvizacija. Čia nereikia "būt" aktoriumi, kaip dažnai ne kurie įsivaizduoja, čia atrandamos ir įgyvendinamos savo gyvenimo kūrybos idėjos, atsikratoma, kiek tai pavyksta, depresijų, nepilnavertiškumo, viršsvorio, scenos baimės ir kt. kompleksų.

Žmogus turėtų mokytis savaip pažvelgt į jį supantį pasaulį, įvertinti viską savaip. Kiekviename daikte įžvelgt savybes, būdingas pačiam žmogui. Svarbu mokytis būti įžvalgiu. Tai – viena iš pagrindinių kūrybos proceso dalių, naudojamų improvizuojant. Šokis kaip terapijos būdas turi improvizacinį - kūrybinį pagrindą. Svarbu tikėti tuo, ką darai.

Šokio atlikimo variantai

Šokis gali būti atliekamas tiek individualiai, tiek poroje, ar grupėje. Individualiame šokyje gali vykti monologas ar pokalbis, kai pašnekovas yra įsivaizduojamas.

Poroje ar grupėje yra ieškoma ir siekiama raiškos "dialogų" tarp lygiaverčių partnerių. Čia mokomasi nekonkuruoti, nekontroliuoti. Nes kontroliavimas dažniausiai reiškia nepasitikėjimą savimi, o šokio terapijos vienas iš tikslų - to nepasitikėjimo atsikratyti, mokantis perteikti partneriui aukštesnius jausmų ar išgyvenimų virpesius, kuriuos dažnai sunku išreikšti žodžiais.

Jei kartais vis tik įvyksta koks požiūrių išsiskyrimas, geriausia - situaciją "ištirpinti" individualiame šokyje ar pokalbyje su tuom, kuriuo pasitikima, ar prašyti grupės analizės. Juk tam ir esate čia, šokio terapijos užsiėmimuose. Ir esate kartu, kad padėt vieni kitiems.

Praktika

Užsiėmimo eiga gali būti tokia tvarka:

1. Ritmo pratimai.
2. Atsipalaidavimo pratimai ir etiudai.
3. Dėmesio lavinimo pratimai.
4. Vaizduotės lavinimo pratimai ir etiudai.
5. Pojūčių pratimai ir etiudai.

Užsiėmimo turinys:

1. Trenažas.
2. Etiudai.
3. Šokis.
4. Analizė.

Šokis apjungia ir išreiškia visas dalis: savo individualų ritmą ar kintančius ritmus; fizinį ir psichinį atsipalaidavimą; sukauptą ir valdomą dėmesį; kūrybingumą ir improvizaciją; tikėjimą tuo, ką darai.

Šokio terapija yra pagrįsta žmogaus fiziologijos ir psichikos sąveika. Ją dėstyti galima turint dramos, šokio pedagogo diplomą. Šokio terapijos jokiu būdu nesiekite su reiki, placebo, mistikos "mokslais". Ji neturi nieko bendro su aukščiau išvardintais dalykais. Todėl gerai išsiaiškinkite, eidami į panašius užsiėmimus, kas juos dėsto. Šokio terapija, kaip ir bet koks vaistas, gali pakenkti, jei dėstantis nėra kvalifikuotas ir gerai nežino, nei kada, nei kaip pateikti medžiagą konkrečiam asmeniui. Šokant kolektyvinius laisvus šokius, tuo metu galima pasiekti teigiamą emocinį atsipalaidavimą, kuris grįžus namo, palaipsniui transformuojasi į lėtinę depresiją, ir tik todėl, kad jums vadovaus žmogus, neišmanantis fiziologijos, psichikos ir pedagogikos. Šioje svetainėje išdėstyta medžiaga yra minimali supažindinimo teorija, kurią praktikuoti galima tik stebint patyrusiam dėstytojui. Tai individualus kiekvieno žmogaus savigydos būdas, kurį aš parenku individualiai, nes kiekvienam yra savos problemos, iš kurių jis ieško išėjimo.

Kopijuoti straipsnius be autoriaus leidimo griežtai draudžiama.