Terapija, meditacija, joga. Užsiemimai.

Vaizduotės lavinimo praktika

Vaizduotės vaidmuo šokio terapijoje

Šokis leidžia pasijusti tuom, kuom norėtum būti tuo metu.

Po atsipalaidavimo pratimų, atliekami dėmesio sutelkimo ir valdymo pratimai.
Po to - vaizduotės lavinimo pratimai ir etiudai.

Vaizduotės pagalba jūs galite keliauti, kur tik norisi, nes vaizduotė yra beribė - tai jūsų žinių ir fantazijos persipynimo rezultatas. Pradžioj, atliekant vaizduotės pratimus užsimerkus, tai gali priminti sapnavimą, kuris vyksta čia ir dabar. Sąmonė yra budri. Tai "įėjimas" į būseną tarp susigalvoto ir realybės, kuriai būdinga didesnė, nei paprastai dėmesio koncentracija, atsipalaidavimas (tiek fizinis, tiek emocinis), tikroviškumas, lengvumas. Kai sutelkiate dėmesį į tai, ką darote, ką matote, ką girdite, jaučiate, tuomet palaipsniui dingsta išorinių dirgiklių poveikis - jūsų jau nebetrikdo pašaliniai garsai nei šalia esantys žmonės, nei jūsų visuomeninė padėtis ar rangas, nei amžius. Netgi tai, kad jums nepatogu taip gulėti ar sėdėti ant grindų!

Kiekvieno žmogaus reakcija į vaizduotės pratimus yra savita ir nepriklauso nuo vedančiojo. Vaizduotė susijusi su regimąja atmintimi ir viena iš jos funkcijų yra analizuoti erdvę. Muzikos fone (ar be jos) galima įsivaizduoti, kad gulite prie jūros ant smėlėto kranto ar miške ant minkštų samanų. Ką jaučiate po savimi, ką užčiuopiat pirštų galais? kokius garsus girdite aplink? iš kur tie garsai, spalvos? Jūs galite nupasakoti visa tai, ką matote savo vaizduotėj, kūno kalba. Sukaupus dėmesį, pasinaudojant vaizduote, galima perkelt save iš buitinės į kūrybinę būseną, kur dažniausiai išpasakojami vaizdiniai asocijuojasi su patirtais išgyvenimais ar įvykiais. Čia galima keisti situacijas, kažką "ištrinus", kažką pakoregavus, kreipti jas taip, kad jaustis gerai...Toks procesas - svarbi dalis savęs keitime.

Miškas vaizduotė šokio šokis terapija

"...įsivaizduok, kad esi miške... kas esi? kas aplink?"

Vaizduotės žadinimas yra raktas į savijautą, reikalingą improvizacijai, o vėliau ir persikūnijimui jūsų šokyje.

Jūs patys save įvedat į aplinką, kada pajaučiat esą tam pasiruošę, patys save vedat vaizduotės ir pojūčių keliais ir išvedat, kai pajaučiat, jog - gana. Vadovas tik pasiūlo aplinkybes; visas veiksmas - jūsų rankose.
Visi jūsų jutimai ir protas sutelkti vienam tikslui - atlikti pratimą.
Šie pratimai taip pat gerina atmintį, ugdo vidinį stebėtoją žmoguje, mažina kritiškumą, tiesiogiai veikia pasąmonę.

Vaizduotė susijusi su žinojimu.

Pradinėj terapijos pakopoj vaizduotės veikloje dominuoja jausminis pagrindas ir dažniausiai matote tai, kas jau buvo, kaip esantį dabar.

Toliau vystant kūrybinę vaizduotę, jums prireikia daugiau informacijos ir žinių, kad jūs jaustumėtės išsireiškę taip, kaip norite ir tai, ką norite, tiek savo etiuduose, tiek šokyje. Taigi čia vaizduotė plečiasi kartu su žinojimu. Ypač improvizuojant: čia nėra žinomi kito kūrybiniai ėjimai ar aplinkybių kaita bei netikėti posūkiai. Tai, kaip prieš nežinomybę, kur bandoma nuspėti, kas bus. Pasitelkiant kūrybinę vaizduotę ir žinias, improvizuojami įvairūs veiksmo variantai. Ir tai yra labai įdomu. Iš vienos pusės tai - kaip žaidimas, iš kitos - tai skatina žmogų mąstyti, tobulėti.

Čia nereikia spraustis į laiką ir erdvę, nes viskas vyksta čia ir dabar. Reikia veikti. Ir naudotis savo lakia vaizduote. Jos pagalba konkretizuojate informaciją (žinias), einančią iš jūsų vidaus, kūno pagalba informaciją materializuojate.

 

vaizduotė, pratimas, šokis, šokio terapija

Vaizduotės žaismas

 

Vaizduotės lavinimo etiudai

Jie kuriami ir atliekami "aš duotose aplinkybėse" pagrindu. Etiudų atlikimas moko jus  išjausti ir suvokti aplinkybes, kuriose jau esate buvę ar atvirkščiai, niekada anksčiau nesate buvę, tačiau dabar atsidūrėte. Taigi kaip elgtumėtės? Pvz. kai užmerkus akis, perkeliate save į kitą aplinką, tarkim į fantastinį mišką ar audringą okeaną, tai jau ne pasakojate žodžiais, ką matot savo vaizduotėj, o išreiškiate judesiais ar šokio fragmentu muzikiniame fone.

 

Kopijuoti straipsnius be autoriaus leidimo griežtai draudžiama.